Mamičky, na pôrod vás pripravia prednáškami a cvičením priamo v bojnickej nemocnici

Prednášky plné užitočných informácií, prehliadka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, zoznámenie sa s personálom nemocnice a pravidelné cvičenie počas tehotenstva. To všetko sú benefity, ktoré môžete nájsť pod jednou strechou Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Erudovaný personál vás prevedie psychofyzickou prípravou na pôrod, zbaví vás strachu, odpovie na vaše otázky a pripraví vás na najkrajšie obdobie vášho života.

Príprava na pôrod je veľmi dôležitá
Tehotenstvo a pôrod je nádherná časť života, ktorá si zaslúži špeciálnu pozornosť a prípravu, aby toto výnimočné obdobie v živote matky zostalo krásnymi spomienkami. Práve preto sa Mária Nováková a Karolína Aková, dvojica sestier z bojnickej nemocnice, rozhodli sprevádzať budúce mamičky tehotenstvom a pripravovať ich na pôrod. Už viac ako rok pomáhajú prostredníctvom kurzov tehotným ženám s prípravou na pôrod a odovzdávajú im svoje skúsenosti. „Psychofyzická príprava je prispôsobená pôrodu na našom oddelení – ako sa u nás vedie pôrod, čo si priniesť do nemocnice, ale mamičky učíme aj ako zvládnuť pôrod fyzicky,“ vysvetľuje význam a priebeh prípravy Mária Nováková. Zároveň dodáva, že príprava na pôrod je vhodná pre všetky budúce mamičky, nie len pre tie, ktoré sa rozhodnú rodiť v bojnickej nemocnici.

príprava na pôrod


Prednášky aj pre oteckov
Teoretická časť prípravy prebieha formou prednášok, ktoré sa konajú raz týždenne na gynekologicko-pôrodníckom oddelení NsP Prievidza. Prednáška trvá hodinu a môžu sa jej zúčastniť budúce mamičky po 30. týždni tehotenstva, no vítaní sú i oteckovia. Prednášky sú rozdelené do piatich okruhov: čo stihnúť do pôrodu, pôrod – priebeh a edukácia, šestonedelie, dojčenie, starostlivosť o novorodenca. Mamičky tak majú možnosť zoznámiť sa s prostredím, v ktorom privedú na svet bábätko, ale dozvedia sa aj ako postupovať vo veci úradných povinností, čo si zabaliť do nemocnice či ako správne dýchať pri pôrode. Prednášky sú určené pre všetky tehotné ženy, teda pre prvorodičky, ale aj ženy, ktoré už majú pôrod za sebou. Keďže témy sú vopred známe, mamičky sa môžu rozhodnúť, ktorej prednášky sa zúčastnia a ktorú eventuálne vynechajú.

Cvičenie v tehotenstve má široké spektrum výhod
Cvičenie v tehotenstve má veľký význam a mnoho pozitív. Vďaka pravidelnému pohybu si budúce mamičky udržia dobrú kondíciu, ľahšie zvládnu „záťaž“ v podobe rastúceho tehotenského bruška, predídu príliš veľkému nárastu na hmotnosti a rýchlejšie sa vrátia na svoju pôvodnú váhu, ktorú mali pred tehotenstvom. Navyše, posilnenie panvového dna uľahčuje samotný pôrod, pomáha predísť vzniku inkontinencie moču a hemoroidov.
Cvičenie pre tehotné ženy sa koná jedenkrát do týždňa v priestoroch telocvične Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia NsP Prievidza a trvá približne hodinu. Budúce mamičky cvičia pomocou fit lopty, overballov, expanderov a činiek. Dané cviky a zostavu precvičuje vyškolená sestra. Nástup do kurzu je individuálny, väčšinou však najskôr po 20. týždni tehotenstva a trvá až do termínu pôrodu, resp. pokým to zdravotný stav dovolí.

Kontaktné údaje a dôležité informácie
Karolína Aková: 0910 900 155 (prednášky)
Mária Nováková: 0905 342 492 (cvičenie)
FB skupina: Príprava na pôrod Bojnice
Cena za prednášku: 4 €
Cena za cvičenie: 4 €

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Radka Križanová, radka.krizanova@hospital-bojnice.sk, tel.: +421 46 5112 121, mob.: +421 907 708 516