Edukácia rodiny a pacienta pri aplikácii stravy a tekutín cez PEG

Pri ošetrovaní chorých, najmä imobilných, môže byť znížený príjem tekutín a stravy cez ústa, alebo absolútna porucha prehĺtania. Ak sa nepredpokladá plný perorálny príjem, pacientovi zavedieme PEG (perkutánna endoskopická gastrostómia).
Výživa významne ovplyvňuje celkovú úroveň zdravotného stavu a aj dĺžku života. Kachexia je závažným problémom, ktorá vzniká pri poruchách stravovania a prehĺtania. Včasná enterálna výživa pacientov významne redukuje prípadné komplikácie. Patrí medzi moderné klinické paralely parenterálnej výživy. Prednosťou v jej podávaní je vylúčenie rizík vyplývajúcich z katetrizácie veľkých žíl (centrálny venózny katéter), dlhodobého zavedenia žilových vstupov, fyziologickejšia kompenzácia prípadných kvalitatívnych deficitov parenterálnej výživy, možnosť plného zabezpečenia nutričných potrieb pacientov.

Príjem tekutín za 24 hodín je cca 2 litre. PEG = trvalá sonda zavedená priamo do žalúdka cez stenu žalúdka. Pravidelne kontrolujte okolie PEGu, pri toalete ho vždy pootočte a podľa potreby pri zaparení kože pod PEG lokálne aplikujte Framykoin masť, prípadne 1% Betadine, prípadnú komplikáciu riešte v spolupráci s obvodným lekárom.

Cieľom našej edukácie je: Naučiť techniku podávania stravy, tekutín a liekov cez PEG pacienta a rodinu pacienta.

Zásady aplikácie

    používajte kuchynsky a farmaceuticky pripravenú stravu
  • pri príprave alebo otvorení výživy dodržiavajte hygienické zásady, v chladničke je možné stravu skladovať do 24 hod. Nikdy nenechávajte otvorenú fľašu s výživou na teplom alebo slnečnom mieste, napr. na nočnom stolíku
  • stravu podávajte 6 x denne po 3 hodinách, na dávku pripadá 300 ml + 50 ml prepláchnutie (6-9-12-15-18-21 hod.) = 2100 ml /deň
  • používajte Janettovu striekačku (dostať kúpiť v lekárni)
  • s ohľadom na zdravotný stav chorého, pomôžte pacientovi zaujať vhodnú polohu, najlepšie na chrbte, v sede alebo v ľahu na pravom boku, hrudník vo zvýšenej polohe asi 45 ° nad podložku Pri stravovaní pacienta vysaďte do sedu na posteli, alebo ho posaďte do kresla (ak to dovoľuje jeho zdravotný stav). Pacient sa opiera o stôl, trup je vzpriamený, postihnutá ruka je natiahnutá na stole, rameno smeruje dopredu, lakeť je na stole.
  • aplikujte predpísanú výživovú zmes primerane teplú vzhľadom na teplotu tela
  • pred každým podávaním novej dávky je nutné odsať žalúdočný obsah a tak sa presvedčiť, či je žalúdok prázdny. Pokiaľ je v žalúdku výživa, dávku nepodávajte, odčerpaný obsah opätovne vstreknite do žalúdka. Koniec sondy otvorte, napojte striekačku a pomaly aplikujte dávku nad úrovňou žalúdka. Pri rýchlom podávaní stravy sa u pacienta môžu zjaviť kŕčovité bolesti brucha, nauzea, zvracanie
  • po podaní výživy preplachujte sondu vodou alebo čajom
  • Nevhodné tekutiny: kyslé šťavy, ovocné čaje a džúsy - hrozí upchatie sondy
  • podávanie liekov – rozdrviť, rozpustiť, podať a nakoniec prepláchnuť sondu, nepodávať lieky s látkami, ktoré môžu spôsobiť zrazenie (džús, malinovka, ale aj mlieko)
  • po podaní jedla striekačku opláchnite pod horúcou tečúcou vodou, večer vyvarte
  • po jedle nemeňte polohu 30 min.
  • sledujte prejavy pacienta na podávanú stravu

Komplikácie zavedeného PEGu

  • únik okolo stómie
  • nehojaca sa fistula (ošetriť Betadinom a natrieť masťou Framykoin)
  • flegmóna steny (odstrániť PEG a prejsť na parenterálnu výživu cez ŽS)
  • hnačky, ktoré môžu spôsobené rýchlym podávaním dávky, veľkou dávkou alebo intoleranciou laktózy (preplachovať horkým čajom a na pár dní vynechať mliečne dodatky)
  • upchatie sondy (skúsiť prepláchnuť roztokom s bublinkami, striedavo nasávajte a vstrekujte)

So sondou nemanipulujte, nezasúvajte dovnútra, nevyberajte. Prípadnú komplikáciu riešte vždy v spolupráci s obvodným lekárom.
Kontrola sondy :
pred podávaním stravy, pri zmene dĺžky sondy
Výmena sondy : PEG – je trvalá sonda
Zmesi na enterálnu výživu sa pripravujú komerčne už ako tekutá strava (k okamžitému použitiu), alebo si ich môžete pripraviť z prášku doma. Štandardne by dávka mala obsahovať bielkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny a energetická hodnota by mala byť 4,2 kJ/ml. Dospelý človek potrebuje zvyčajne 300-500 ml zmesi na jedno kŕmenie. Príjem tekutín za 24 hodín je cca 2 litre, čo je aj denná potreba plne pripravenej výživy cez PEG.
Kuchynská príprava spočíva vo výrobe z bežných surovín a upravená je v mixéri, za prísnych hygienických podmienok. Pri takejto príprave treba mať na zreteli, že strava, ktorá pôjde do sondy musí byť poriadne rozmixovaná a zriedená, aby bola viac tekutá ako kašovitá, aby sa Vám neupchala sonda. Vhodné sú polievky (vývary z mäsa, bujóny), omáčky (pasírované, slabá rajčiaková, smotanová,..), múčniky (riedky puding, krupica, smotana). Do jedálneho lístka zaraďujeme dostatok ovocia, zeleniny, dbáme na správnu kalorickú a biologickú hodnotu potravy a jej pestrosť.
Vzor jedálneho lístka komerčne pripravenej výživy a domácej prípravy
Raňajky: Osmeral ( 70 gr. prášku + 3 dcl vody ), Peptisorb (obsah 1 sáčku sa rozmieša v 50 ml teplej prevarenej vody a potom sa za stáleho miešania pridá voda do 500 ml, potom sa rozdelí na podávanie počas dňa)
Desiata: krém riedky 3 dcl
Obed: bujón s vajcom ( 100 gr bravč, mäsa + 100 gr. koreňovej zeleniny ) Osmeral
Olovrant: mlieko 3 dcl + med 40 gr
Večera 1. Osmeral 70 gr.
Večera 2. čaj 3 dcl
Sondová diéta na 1 dávku pripravená doma
2 vajcia
2 trojuholníkové syry alebo z tvarohu
2 lyžičky medu (ak nie je diabetik)
1 lyžička kakaa
Denná dávka (8 vajec, 20 dkg medu, 5 dkg kakaa prípadne čokolády, 6-8 trojuholníkových syrov, prípadne tvaroh)
Vajcia nechajte prejsť varom, všetky prísady mixujte a pridávajte po dávkach napr. na raňajky do pudingu, na obed do omáčky, prípadne polievky, na večeru do omáčky. Pacient chuť necíti, diéta je kaloricky vyvážená.

Medzi ďalšie nutričné preparáty vhodné na aplikáciu do PEGu sú:

  • rôzne druhy výživových doplnkov, ktoré majú rôzne chuťové varianty, niektoré sú obohatené aj patentovanou zmesou vlákniny, alebo so sviežou chuťou jogurtu, môžu slúžiť aj ako doplnok k strave
  • polymérová výživa, ktorá sa vyrába vo väčšom balení a to od 400 – 1000 ml. Táto výživa je obohatená o vlákninu, obsahuje vyšší obsah bielkovín, ale je vhodná aj pre pacientov s poruchou glukózovej tolerancie
  • oligomérová výživa, ktorá je buď ako bezzvyšková výživa vo fľaši, alebo v Prášku

Všetky prípravky enterálnej výživy je možné dostať aj na lekársky predpis (s rôznym doplatkom), ktorý Vám môže napísať Váš obvodný lekár. Môžu slúžiť aj ako doplnok Vami pripravenej stravy doma.
Plná dávka tekutej enterálnej výživy 2000 ml zaistí minimálne odporúčaný denný prísun energie, vlákniny, minerálnych látok, vitamínov a stopových prvkov. Môže slúžiť aj ako doplnok Vami pripravenej stravy doma, kedy ako doplnok stačia 2- 3 balenia medzi jedlami po 200 ml.
Týmto materiálom chceme pomôcť najmä rodinným príslušníkom pacientov so zavedenou sondou. Ak pacient odchádza z neurologického oddelenia a má zavedený PEG, sestry Vás poučia a naučia, ako máte kŕmiť pacienta doma a ako sa starať o sondu. Ak máte nejaké problémy, týkajúce sa sondovej stravy, na ktoré by sme Vám vedeli odpovedať, môžete sa obrátiť aj na vedúcu sestru tohto oddelenia.

Kolektív neurologického oddelenia