Patológia

PrimárMUDr. Grenčík Matúš
LekáriMUDr. Verníčková Jana
Vedúca laborantkaMgr. Veronika Valachová
Telefón046/5112391
Vedúca laborantka 046/5112380
Kancelária 046/5112391

Stručná charakteristika oddelenia

Všeobecná časť

Patologická anatómia cca. so svojou 300 ročnou históriou je základný medicínsky odbor. Vo svojej činnosti sa zaoberá chorobnými procesmi v tkanivách, v bunkách a subcelulárnych štruktúrach z pohľadu morfologických zmien, ale tiež z pohľadu vývoja a príčin chorôb. Je teda veda morfologická a v systéme medicínskych odborov patrí do SVLZ disciplín. Tieto zmeny sleduje jednak na tkanivách odobraných živému človeku /biopsia/, v tele zosnulého /nekropsia/ a na bunkách odlúčených zo svojho epiteliálneho trsu (cytológia). Okrem základnej morfologickej diagnostiky , patológia v súčasnosti poskytuje nesmierne cenné podklady pre výber správnej liečby a ďalšiu starostlivosť najmä v onkologickej problematike. Výnimočnosť postavenia patológie v systéme zdravotníckej starostlivosti je i v kontinuálnej postgraduálnej výchove svojich klinických kolegov, najmä cez nekroptickú prevádzku, ktorá poskytuje neoceniteľné dáta o zdravotnom stave obyvateľstva, úrovne liečebno-preventívnej starostlivosti príslušného zdravotníckeho zariadenia a v konečnej relácii určuje taktiku a stratégiu zdravotníckej politiky v štáte.

Predpokladom spoľahlivých laboratórnych výsledkov je tiež dôkladne vykonaný odber bioptického materiálu a kvalitná fixácia. Aj keď patológ nie je v priamom kontakte s pacientom, od jeho diagnózy závisí spôsob liečby pacienta i prognóza.

História

Oddelenie patológie ako integrálna súčasť komplexu plánovanej bojnickej nemocnice bola súčasťou jej projektovej dokumentácie už v roku 1954. Oddelenie patológie bolo zriadené síce už 1.9.1960, novopostavený pavilón bol však daný do užívania až začiatkom marca 1961. Postupne sa v nej napĺňal celý rozsah koncepcie odboru , teda nekropsia, biopsia a následne i cytológia. Prvým primárom oddelenia bol menovaný MUDr. Karol Schmidt.

V januári 2005 bol zriadený Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a celý nekroptický úsek prešiel legislatívne do jeho kompetencie.

 

Činnosť oddelenia

Oddelenie vykonáva pre všetky chirurgické oblasti i peroperačnú histológiu, to znamená stanovenie diagnózy už počas operácie pacienta.

Patológia v bioptickej diagnostike v Bojniciach disponuje desiatkami konvenčných špeciálnych vyšetrovacích metód a v súčasnej dobe už taktiež desiatkami nekonvenčných histologických techník, predovšetkým imunohistochémiu. Dispozícia týchto metodík /najmä imunohistochémie/ v podstatnej mierne zvýšila diagnostickú presnosť a rovnako v podstatnej miere i urýchľuje diagnostický proces.

 

Bioptické (histologické) vyšetrenie

Mikroskopické vyšetrenie odobratého tkaniva a stanovenie histopatologickej diagnózy. Tkanivá a orgány odobrané z tela pacienta sa fixujú v 10% formalíne (4% formaldehyde). Vzorka tkaniva (excízia) sa v laboratóriu špeciálnymi procesmi odvodní a presýti parafínom. Zo vzorky spracovanej do parafínového bločku sa narežú tenké rezy tkaniva, ktoré sa na podložnom sklíčku farbia základnou farbiacou metódou, ktorá umožňuje znázorniť jednotlivé štruktúry tkaniva. Patológ histologické preparáty pozoruje vo svetelnom mikroskope a identifikuje špecifické patologické zmeny v tkanive. Odlíši zápalové zmeny od nádorových, určí či ide o nádor zhubný, alebo nezhubný a sformuluje diagnostický záver,  na základe ktorého môže byť lekárom z klinického odboru indikovaná správna liečba.

 

Cytologické vyšetrenie

Cytologická diagnostika sa zaoberá morfologickými zmenami buniek. Ide o mikroskopickú diagnostiku buniek uvoľnených z organizmu samovoľne (moč, punktáty, aspiráty, výplachy), alebo odobratých sterom, odtlačkom, ako aj punkciou (orgánov a telesných dutín). Prvoradou úlohou je včasná diagnostika predrakovinových stavov - prekanceróz, ale i rakoviny.

Gynekologická cytodiagnostika je skríningová metóda vyhľadávania karcinómu krčka maternice. Z gynekologických ambulancií sú do laboratória zasielané už zhotovené stery krčka maternice. Tieto preparáty sa farbia podľa Papanicolaua a hodnotia podľa systému Bethesda.

 

Štruktúra pracoviska:

  1. Bioptický úsek
  2. Peroperačná biopsia - rýchle mikroskopické vyšetrenie natívnej (nefixovanej) vzorky tkaniva počas operačného výkonu
  3. Imunohistochémia
  4. Cytológia (gynekologická a negynekologická)

Pracovisko patologickej anatómie nerealizuje molekulovo-genetické vyšetrenia. Na žiadosť klinického onkológa sa zasielajú na molekulovo-genetické vyšetrenie reprezentatívny bioptický alebo cytologický parafínový blok do príslušného zariadenia (NOÚ Bratislava, OUSA Bratislava, Martinské bioptické centrum, ÚPA JLF UK Martin a pod.).

 

Výsledky vyšetrení:

Konvenčné bioptické a cytologické vyšetrenie s výsledkom trvá do 7 pracovných dní, s použitím špeciálnych a imunohistochemických vyšetrení do 10 pracovných dní. Výsledky odosielame lekárovi, ktorý vyšetrenie žiadal.                                                                             Informácie o výsledkoch telefonicky neposkytujeme!

 

Pracovná doba:

Pondelok - Piatok 7:00 – 15:00

Fotogaléria