Jesenná kvapka krvi

Od roku 2014 Trenčiansky samosprávny kraj  spoločne s Národnou transfúznou službou v Trenčíne, považskobystrickou, bojnickou a myjavskou nemocnicou každoročne organizuje odber krvi, určený širokej verejnosti i zamestnancom úradu a okolitých inštitúcií. Za 4 roky prišlo darovať vzácnu tekutinu viac ako 400 darcov, ktorí spoločne prispeli takmer 160 litrami krvi. Odber krvi na pôde župného úradu už tradične zabezpečia milí a ústretoví zamestnanci Národnej transfúznej služby v Trenčíne. Darcovia, ktorí majú do Trenčína ďalekú cestu, môžu využiť možnosť darovať krv v našej nemocnici a to v utorok 20. novembra 2018  v čase od 7,00 h.

Darovanie krvi je skutočným „darom života“. Preto ak aj vy máte záujem pomôcť niekomu, kto to v budúcnosti bude potrebovať, môžete svoju účasť nahlásiť na e-mailovej adrese matej.planek@tsk.sk alebo na tel. č. 0901 918 137. Srdečne ďakujeme.

Príprava na darovanie krvi
Je nutné, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju).

Nehladujte! Na odber krvi nechoďte nalačno! Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny...). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem, med.. .

Pred odberom krvi nefajčite (minimálne 6 hodín), nepite alkohol (aspoň 12 - 14 hodín) a 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a telesnej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne.

Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi.

Pokiaľ ste sa rozhodli darovať krv, musíte spĺňať všeobecné základné kritériá:

 • musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu
 • musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg
 • nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS)
 • nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C
 • nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia

Krv nedarujte v prípade (resp. trvalo nemôžete darovať krv):

 • užívania drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti
 • poskytovaní alebo prijímaní platených sexuálnych služieb
 • pohlavného styku medzi mužmi
 • promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov
 • užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom
 • liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami

Darovanie krvi nie je spôsobom otestovania sa na nosičstvo krvou prenosných chorôb! Pamätajte na to ešte predtým, než sa rozhodnete stať sa darcom krvi.

Pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

Usmernenie v súvislosti s výskytom vírusu zika vo vzťahu k darcovstvu krvi:
Pre darcov krvi, ktorí navštívili krajiny Južnej a Strednej Ameriky, vrátane Karibskej oblasti a tiež Kapverdské ostrovy platí kontraindikácia darovania krvi počas 28 dní od opustenia týchto oblastí, a to až do odvolania.

Dokumenty na stiahnutie

OZNAM ODBEROVÁ AMBULANCIA

Partneri