Adenotómia - odstránenie nosovohltanovej mandle, Endoskopická adenotómia - endoskopické odstránenie nosovohltanovej mandle (pod kontrolou optiky)

Čo tento zákrok vyrieši Operáciou sa odstraňuje patologicky zväčšené tkanivo nosovohltanovej mandle spôsobujúce sťažené dýchanie, dýchanie cez ústa, chrápanie, zatekanie hlienov, opakované nádchy a zápaly hrtana a priedušiek.
Príprava na zákrok Pred zákrokom podľa typu anestézie pacient absolvuje predoperačné vyšetrenia. Na výkon v lokálnej anestézii je potrebné prísť nalačno, po operácii a odsledovaní pacienta sa prepúšťa v rovnaký deň v poobedňajších hodinách. V prípade celkovej anestézie pacient prichádza na príjem deň pred operáciou, operácia sa uskutočňuje nasledujúci deň a prepustený je deň po operácii.
Ako zákrok prebieha Výkon sa realizuje v lokálnej alebo celkovej anestézii a predchádza ho predoperačné vyšetrenie podľa typu anestézie. Po výkone je potrebný pokojový režim a u detí vylúčenie z kolektívu v trvaní do 1 týždňa. Kontrolné vyšetrenie je 2 týždne po operácii.
Doplňujúce informácie Dostaviť sa v dobrom zdravotnom stave s výpisom zo zdravotnej dokumentácie od obvodného lekára. 5 dní pred operačným zákrokom už neužívať nesteroidné antireumatiká, anopyrín. Konkrétne doporučenie možno konzultovať s lekárom, ktorý indikuje konkrétny operačný výkon. Výkon nie je spoplatnený. Výnimku tvoria pacienti v pozícii samoplatcu.
Ako sa objednať Na výkon sa možno objednať osobne v ORL ambulancii NsP Bojnice, resp. telefonicky na tel. č: 046/5112334.