Darcov krvi otestujeme v deň odberu bezplatne

Vzhľadom k zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii, narastajúcemu počtu hospitalizovaných na ochorenie COVID-19  sa muselo aj naše transfúziologické oddelenie prispôsobiť novým pravidlám týkajúcim sa zhromažďovania ľudí v bordových a čiernych okresoch.

Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný humánny krok. Počas  samotného darovania však  dochádza k zhromažďovaniu darcov a tu je našou povinnosťou, zabezpečiť chod tak, aby sa predišlo nekontrolovateľnému šíreniu infekcie medzi darcami a  našim personálom. 

V záujme obmedzenia kontaktu personálu s rizikovými darcami, resp. nerizikových darcov s rizikovými darcami, sme zaviedli sprísnený OTP režim.

Momentálne najúčinnejšou ochranou pred infekčnými ochoreniami je očkovanie. Medzi našimi dlhoročnými darcami sa stále nachádza veľa nezaočkovaných, ktorých si tiež nesmierne vážime a radi ich u nás privítame. Preto sme sa rozhodli zabezpečiť im ANTIGÉNOVÉ TESTOVANIE.  

Pred samotným darovaním krvi v deň odberu – väčšinou je týmto dňom utorok – darca krvi po príchode do nemocnice absolvuje antigénové testovanie v našom MOM (modrý kontajner pred nemocnicou). Darca, ktorý sa preukáže SMS objednávkou obsahujúcou konkrétny dátum a čas darovania, bude uprednostnený. Testovanie je pre darcov krvi BEZPLATNÉ.  Požiadavka sa netýka kompletne očkovaných osôb proti ochoreniu COVID -19, resp. osôb do 180 dní po prekonanom ochorení COVID -19.

Chceli by sme Vás veľmi pekne požiadať,  aby ste sa navzájom rešpektovali,  podporovali a vzájomne si pomáhali.