Nová laparoskopická veža v Bojnickej nemocnici na centrálnych operačných sálach.

         

         1.augusta bola v Bojnickej nemocnici vykonaná prvá operácia za pomoci novej laparoskopickej* veže Olympus Visera  s inštrumentáriom najvyššej rady. Súčasťou veže je aj  bipolárny resektoskop Olympus, na operácie prostaty a nádorov močového mechúra.

         Endoskopická operačná veža s bipolárnym resektoskopom je určená na diagnostiku a liečbu ochorení urologického, gynekologického a chirurgického spektra, vrátane terapie onkologických nálezov.

         Toto zariadenie bolo financované formou finančnej podpory z EÚ a to konkrétne cez Integrovaný regionálny operačný program, názov projektu: „Podpora opatrení na zmiernenie dopadov COVID-19 v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach“.

Ovládanie kamerovej jednotky je s dotykovým displejom, s možnosťou rotácie obrazu o 180° vertikálneho aj horizontálneho zrkadlenia obrazu a s vysokým rozlíšením HDTV. Obraz je zväčšený, detailný a presný, s čím súvisí aj precíznejšia preparácia tkanív.

 Primár urologického oddelenia MUDr. Peter Čech:

 ,,Po dnešnej prvej laparoskopickej nefrektómii na novej veži vyjadrujem maximálnu spokojnosť s technikou. Obraz je podstatne kvalitnejší, rovnako aj nové laparoskopické inštrumenty. Samotná operácia bola bez komplikácii a trvala 65 minút. Predpokladané prepustenia pacienta po operácii bude o 4-5 dní.Budúci týždeň bude realizovaná prvá bipolárna resekcia prostaty, od ktorej máme vysoké očakávania, najmä z hľadiska minimalizácie výskytu možných komplikácii a  zväčšenia bezpečnosti pre pacienta.“

 

*Laparoskopia je v súčasnosti štandardná operačná technika, ktorá využíva minimálnu invazivitu, a s tým spojené lepšie hojenie, skorú rekonvalescenciu, nižšiu bolestivosť a skoré prepustenie do domáceho prostredia.

Fotogaléria