Urologické oddelenie má nový laser na liečbu močových kameňov

V roku 2021 sa vedeniu nemocnice podarilo obstarať nový holmiový YAG laser na komplexné aktívne odstránenie močových kameňov.

Tento americký laser AURIGA 30W BOSTON SCIENTIFIC, ktorým sa môže pochváliť aj naše urologické oddelenie,  patrí medzi najmodernejšie lasery v súčasnosti. Laserové technológie sa v modernej medicíne využívajú oveľa častejšie, nakoľko sú pre pacienta bezpečnejšie.  Uplatňujú sa  pri plánovaných aj akútnych zákrokoch. Najčastejšie pacient prichádza do zariadenia s obličkovou kolikou. Prítomnosť kameňov v močových cestách je vo väčšine prípadov sprevádzaná bolesťou.

„Pulzný holmiový YAG laser s výkonom 30W používame na rozbíjanie močových kameňov a to v kombinácii s flexibilným alebo rigídnym ureterorenoskopom, či nefroskopom. Rôzne režimy prístroja našim urológom umožňujú kompletne odstrániť všetky druhy močových kameňov nachádzajúcich sa  kdekoľvek v močovom systéme (oblička, močovod a močový mechúr). Využívame miniinvazívnu metódu, ktorá je pre pacienta šetrnejšia (bez rezania) a samozrejme bezbolestná.   S tým súvisí aj skorý odchod pacienta do domáceho liečenia. informoval MUDr. Peter Čech, PhD., primár urologického oddelenia.

Mechanizmus účinku laserového lúča spočíva vznikom bubliniek plazmy, ktoré tvoria rázové vlny a dezintegrujú matrix kameňa. Laser cez endoskop prenáša energiu špeciálnymi resterilizovateľnými svetlovodivými vláknami. Prednosťou sú kombinácie rôznych režimov, ktorými laser disponuje  - dusting (drtenie na prach) a fragmentácia (drtenie na úlomky kameňov, ktoré sa následne vyberú kliešťami). Vďaka žiareniu o vlnovej dĺžke 2 150 nm s vysokou absorpciou vo vode je minimalizované jatrogénne poškodenie okolitých štruktúr.

Kúpou laseru sme zabezpečili pacientom s obličkovou kolikou dostupnosť zákroku priamo v našom zariadení a nebudeme už nútení ich odosielať na vyššie pracoviská.  

Fotogaléria

Video

Laser na liečbu močových kameňov

Krátke video litotrypsie kameňa