NOVÁ FOTOTERAPEUTICKÁ KABÍNA NA OŠETROVANIE KOŽNÝCH OCHORENÍ

Kožné oddelenie NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach disponuje od marca 2022 novým moderným, výkonným fototerapeutickým prístrojom v hodnote  39 478 €, ktorý bol zakúpený z finančných prostriedkov Trenčianskeho samosprávneho kraja. Jedná sa o kabínu renomovaného nemeckého výrobcu, ktorá sa používa na liečbu rôznych kožných ochorení.


Čo je to fototerapia?
Fototerapia patrí k základným fyzikálnym liečebným metódam v kožnom lekárstve.  K dispozícii sú UVA a UVB  311 nm liečebné režimy. Ich voľba závisí na type kožného ochorenia.
Najčastejšou indikáciou na fotoliečbu sú psoriáza, atopický ekzém, vitiligo, svrbenie kože, ale aj mnohé iné.
„Priebeh  ošetrenia je jednoduchý. Po vyšetrení lekárom, zhodnotení stavu a poučení pacienta dochádza k samotnej fotoliečbe. Nakoľko je dávka žiarenia silnejšia ako v soláriách, je nutný dozor vyškoleného personálu“ - informoval primár kožného oddelenia Tibor Štovčík
Aj fototerapia má svoje kontraindikácie. Patria medzi ne napríklad kožné nádorové ochorenia, infekčné ochorenia, duševné poruchy, epilepsia, užívanie fotosenzibilizujúcich liekov.


Aké sú nežiadúce účinky fotoliečby?
Z akútnych treba spomenúť spálenie a fotoalergickú reakciu, medzi chronické patria starnutie kože a neskorý vznik kožnej rakoviny. Nežiadúce účinky  závisia od kumulatívnej dávky. Preto je dôležité správne  a odborné vedenie  fototerapie vyškoleným personálom.


Čo je to psoriáza?
Je jedným z najčastejších kožných ochorení. Psoriáza je chronické ochorenie, nie je teda možné ju vyliečiť a natrvalo sa jej zbaviť, preto sa liečba zameriava na zmiernenie príznakov. Fototerapia je považovaná za veľmi účinnú metódu pri liečbe a zmiernení psoriázy.   


Aký je rozdiel medzi fototerapiou a soláriom?
Rozdiel je veľký. Je nutná správna indikácia liečby vyškoleným personálom, kontrola liečebného procesu, vyhodnotenie nových neskorých rizík. Nejedná sa o kozmetický úkon. Je to plnohodnotná medicínska fyzikálna liečba ochorení kože

Fotogaléria