Laparoskopické operácie vo všeobecnej chirurgii

Laparoskopické operovanie umožnil až technický rozvoj miniatúrnej televíznej kamery, ktorá poskytuje obraz vysokej kvality. Prenos obrazu z telových dutín na obrazovku umožňuje súčasné sledovanie obrazu viacerým osobám, a tým tímovú prácu, ktorá je základom prevažnej väčšiny chirurgických postupov. Jednou z hlavných charakteristických čŕt tejto metódy je pneumoperitoneum (prítomnosť plynu v peritoneálnej dutine), ktoré umožní prehľad a manipuláciu v brušnej dutine.

Jednou z prvých operácií urobených laparoskopickou metódou bola cholecystektómia. Cholecystektómia – chirurgická operácia, pri ktorej sa odstráni žlčník z tela pacienta - patrí medzi najčastejšie operácie na chirurgických oddeleniach. Na Slovensku sa vykoná ročne viac ako 12 400 cholecystektómií, z toho cca 70% laparoskopicky(1). V susednej Českej republike približne 22 600 cholecystektómií, z toho cca 76% laparoskopicky (2). LCHE ( laparoskopická cholecystektómia) je metóda, pri ktorej sa odstraňuje žlčník z tela pacienta pomocou laparoskopu a laparoskopických nástrojov, ktoré sa do brušnej dutiny zavedú pomocou zvláštnych vpichov v brušnej stene.

Prvú KCHE ( klasickú cholecystektómiu) urobil Langenbuch v Berlíne v r. 1882, v Prahe Maydl v r. 1891(3). Je to operácia, ktorá môže byť jednoduchá, ale aj veľmi komplikovaná. Komplikujú ju zápalové zmeny žlčníka a jeho okolia zapríčiňujúce zrasty, deformácie a dislokácie hepatoduodenálneho ligamenta, žlčovodov a ciev, takže operačné pole sa môže stať neprehľadným. Situáciu môžu skomplikovať aj variácie počtu a priebehu extrahepatálnych žlčovodov a artéria hepatica. V priebehu viac ako 120 ročného vývoja tejto operačnej metódy sa podrobne vypracovali alternatívne operačné postupy pri KCHE. Konkrétnu alternatívu operačného postupu volí chirurg až pri operácii podľa pomerov v operačnom poli.

Laparoskopická cholecystektómia sa stala významným míľnikom v dejinách chirurgie a jednoznačne zmenila chirurgickú techniku na konci 20. storočia a otvorila cestu k rozvoju najprogresívnejšiemu a najrýchlejšie sa rozvíjajúcemu odboru chirurgie, a to miniinvazívnej chirurgii. Prvú laparoskopickú cholecystektómiu urobil v roku 1987 Philip Mouret, francúzsky chirurg z Lyonu, ktorý to však nikdy nepublikoval (4). Prvá publikácia o laparoskopickej chirurgii bola zverejnená v roku 1989 a pochádza od autorov Dubois a spol. z Paríža a vzápätí nasledovaná kolektívom autorov Perissat a spol. z Bordeaux. V Spojených štátoch amerických to boli Reddick a Olsen, ktorí v tom istom roku publikovali svoje prvé skúsenosti (5). Laparoskopická chirurgia po počiatočnej nedôvere časti chirurgickej obce si rýchlo po zverejnení prvých štúdií o výhodách metodiky získala veľkú popularitu po celom svete. Bola to Spoločnosť amerických gastrointestinálnych endoskopujúcich chirurgov (SAGES), ktorá ako prvá zareagovala na rýchly trend rozvoja laparoskopie a vydala prvé odporučenia pre chirurgov a zdravotnícke zariadenia ohľadom indikácií, nevyhnutného technického vybavenia a prípravy chirurgov na úspešné zvládnutie novej metodiky (5). Cushieri z Veľkej Británie bol jedným z najväčších propagátorov diagnostickej laparoskopie v Európe od roku 1978. Už v roku 1988 prezentoval svoje prvé skúsenosti s laparoskopickou cholecystektómiou v experimente na zvieratách a v roku 1991 spolu s Bercim vydal svojú prvú monografiu o laparoskopickej cholecystektómii (5). Aby bola laparoskopická cholecystektómia akceptovaná vo všeobecnosti za štandardnú metodiku liečby cholecystolitiázy, boli potrebné mnohé kontrolné štúdie, ktoré potvrdili jej jednoznačné výhody v porovnaní s klasickou operáciou. Bolo jednoznačne dokázané, že laparoskopická cholecystektómia je lepšie tolerovaná pacientami, čo sa týka hodnotenia pooperačnej bolestivosti, skrátenia pobytu v nemocnici, kratšej pooperačnej práceneschopnosti a k návratu k bežnej aktivite a samozrejme vo vynikajúcom kozmetickom efekte (6,7).

S pribúdajúcimi skúsenosťami sa mohla indikácia k laparoskopickému postupu rozšíriť aj na ostatné operačné výkony, takže dnes je veľké množstvo operácii realizovaných laparoskopicky. Medzi najčastejšie z nich patria laparoskopická operácia červovitého výbežku slepého čreva, laparoskopická operácia slabinovej prietrže, laparoskopická operácia prietrží v oblasti brušného pažeráka, laparoskopické operácie pre chorobnú obezitu, laparoskopické operácie tenkého a hrubého čreva.